Divadelní soubor "Kašpaři z Mezihoří"


Počátky novodobé činnosti hereckého ansámblu se datují cca do roku 2004. V tomto roce se plánovaly co nejdůstojnější oslavy 75letého výročí založení Svazu dobrovolných hasičů. Současný principál souboru tehdy přislíbil nastudování pohádky pro děti. Tento záměr se všem zamlouval a ihned se započalo s přípravami. Znamenalo to vybrat pohádku, zájemce o herecké role, ale také připravit scénu a kostýmy. První pohádka, kterou jsme nastudovali, byla Princezna Koloběžka podle J. Wericha. Text doznal značných změn už proto, že jsme chtěli uspokojit co nejvíce zájemců o hraní. Kostýmy byly vyrobeny svépomocí a snad proto, že byly dělány s láskou a nadšením, byly úžasné. Pohádka měla obrovský úspěch a abychom uspokojili všechny diváky, v den oslav jsme museli uspořádat dvě představení.

Druhou pohádkou byla Anka a loupežníci od Chlumu. I tato pohádka se v den premiéry dočkala hned další reprízy.

Před nastudováním další pohádky došlo ke změnám v souboru, neboť generace mladých nadšenců se proměnila. Přesto základ souboru zůstal. V pořadí třetí titul byl Z deníku kocoura Modroočka. Šlo opět jako v předchozích případech o kompletně přepracovaný původní text dvou sloučených pohádek, do kterých byly přidány principálem písničky. Tato pohádka zůstává stále ne repertoáru, i když plánujeme nastudování nové hry.

Během působení souboru v naší malé vesničce došlo postupně k řadě vylepšení, která umožňují zkvalitnění divadelní práce. Divadelní scéna, která pamatuje ještě působení ochotnického souboru v daleké minulosti, byla vybavena novou podlahou, oponou a konstrukcí, která umožňuje hrát představení i v blízkém okolí , kde je často k dispozici jen hospodský sál. Výtvarné provedení kulis je jednou z nejpůsobivějších věcí, které obdivují naši diváci. Z grantu, který poskytla obec Soběhrdy , se pořídila zvuková aparatura a scénická osvětlovací tělesa.

Činnost souboru byla v roce 2007 oceněna diplomem středočeského hejtmana Petra Bendla. Soubor Kašpaři z Mezihoří chce pracovat na dalších projektech. Chceme se představit také dospělým divákům a zároveň potěšit malé vděčné diváky, kteří jsou pro nás prioritou.

principál divadleního souboru Vladimír Bezděk

 

připravovaná představení


26. února 2011 14:00 komponované divadelní vystoupení Vrbice - společné vystoupení s divadelním spolkem "Okolo Luže"
21. května 2011 17:00 Dívčí válka - premiéra Kulturní dům Mezihoří
5. června 2011 17:00 Dívčí válka Praha - Vyšehrad - festival Vyšehraní 2011
 

František Ringo Čech - Dívčí válka

Děj naší historické komedie začíná na veselohru dosti neobvykle a sice pohřbem kněžny Libuše. Vzhledem k technickým těžkostem s realizací smutečního aktu na jevišti, odehrává se tento mimo zorné pole diváka a vlastní děj pak začíná rozhovorem knížete Přemysla s vladykou Bivojem, vracejícím se z pohřbu.

Kníže Přemysl, kolísající mezi smutkem po ztrátě milované ženy a radostí nad nově nabytou svobodou, se stává terčem útoků vdavekchtivé ctižádostivé Vlasty, která dovede nejistotu a strach dívek o podíl na veřejném životě využít ve svůj osobní prospěch a ambice nastoupit na místo kněžny Libuše. Při svém temperamentu a vášni neváhá k dosažení svého cíle použít jakékoli prostředky.

Kníže Přemysl nemá naprosto v úmyslu vstoupit s Vlastou v nový svazek manželský a jeho eroticko-estetická pozornost obrací se spíše k půvabné Kazi, Libušině sestře, která, žel, již před časem spojila svůj život se statečným rekem vladykou Bivojem a jeho nerozlučným kancem Ervínem. Čestná, leč milostně založená Kazi váhá mezi oběma jedinci, tj. mezi svým mužem a knížetem, až se nakonec rozhodne ke kompromisu, tj. k oběma skvělým mužům. Nevědomky tak položí základ ke klasické manželské nevěře, přežívající až do našich dnů.

Hra přináší hluboký a analyzující pohled na příčiny a podstatu Dívčí války z naprosto nového zorného úhlu a práce s charaktery postav strhne diváka svojí vroucností a upřímnou realitou. Tento rentgenový pohled je ještě navíc umocněn vysvětlením historického přechodu od starého k novému způsobu pohřbívání. Během tohoto velikého válečného konfliktu mezi muži a ženami sledujeme snahu staroslovanského pěvce Lumíra v jeho uměleckém tvůrčím zápase o naši vlastní, slovanskou popmusic. Do těchto dramatických událostí mísí se láska mladičké Šárky ke krásnému Ctiradovi, kdy válečný konflikt poznamená a tvrdě zasáhne do života této milenecké dvojice


premiéra 21. května 2011 od 17:00 v Kulturním domě v Mezihoří

 
režieVladimír Bezděk

František Ringo Čech

narozen: 09.07. 1943 (ve znamení Raka) v Praze

... původním jménem František Čech je český bubeník, zpěvák, textař, herec, politik, publicista, scénárista, divadelník, naivní malíř a spisovatel. Člověk, který kolem sebe neustále vytváří image velmi vtipného, energického a bystrého muže mnoha různorodých zájmů jakož i mnoha rozličných uměleckých řemesel.

Pochází z rodiny známého českého hudebníka, je synem písničkáře Františka Čecha pražského. Vyučil se televizním opravářem, poté studoval hru na bicí na pražské konzervatoři u profesora Vlasáka. Jako bubeník nejprve působil v několika souborech hrajících tradiční jazz, z nichž nejznámější byl soubor vedený Pavlem Smetáčkem. V roce 1963 se František Čech stává členem skupiny Olympic, se kterou účinkoval v Divadle Semafor v představení Ondráš podotýká.

Z tehdejší doby pochází umělecké přízvisko Ringo podle vzoru bubeníka Beatles Ringo Starra. V Olympicu také začal psát své první písňové texty, v roce 1965 byl vyhlášen nejlepším bigbeatovým bubeníkem. V závěru roku 1965 ale odchází do amerického Las Vegas, kde hrál na bubny v Černém divadle hotelu Tropicana. Zde měl možnost se poznat s mnohými předními americkými jazzovými hudebníky. S některými z nich si i zahrál.

Po návratu do vlasti v roce 1967 sestavil ze špičkových českých hudebníků „festivalový“ bigbeatový orchestr Rogers band, se kterým se zúčastnil 1. bigbeatového festivalu v pražské Lucerně. V roce 1968 se svým bratrem saxofonistou Svatoplukem Čechem z této skupiny odešel a založil novou rockovu skupinu Shut Up, která pak vystupovala de facto jakožto 2. orchestr Divadla Semafor v představeních Šimka a Grossmana a v sólovém představení Jiřího Šlitra Ďábel z Vinohrad i v dalších hrách. Z té doby se také patrně datují jeho první pokusy o komiku, v pozdějším semaforském představení Kytice hrál poustevníka. V roce 1982 se soubor Shut Up přejmenoval na Skupinu Františka Čecha.

František Ringo zde již nehrál na bubny, ale pouze na bonga a působil zde jako speaker kapely resp. velice vtipný moderátor. Nadále intenzivně psal hudbu i texty nejen pro svoji kapelu, ale i pro různé interprety z oblasti rocku, jazzrocku i středního proudu. Psal také české texty na hity odposlouchané či natočené z rádia Luxembourg, psal povídky, básničky pro děti, vymýšlel scénáře. V televizi moderoval zábavné programy Ring volný a Hovoří a zpívá F. R. Čech.

Mimo toho všeho také občas zpíval. Po Jiřim Kornovi a Viktorovi Sodomovi se hlavní pěveckou hvězdou jeho souboru stal tehdy velmi nadějný zpěvák Jiří Schelinger. S ním si i zahrál ve filmu Romance za korunu a Na startu je delfín, kromě toho spolu také připravili hudbu k libereckému divadelnímu představení hry na motivy Páralovy novely Mladý muž a bílá velryba. Tuto spolupráci přerušila násilně smrt Jiřího Schelingera v roce 1981, což způsobilo i zánik kapely. Sólové album František Ringo Čech pak natočil s hudebníky ze skupiny Projektil.

Počátkem 80. let podstatně vzrostlo jeho nehudební působení na poli literárním a v oblasti naivního malířství. Psal scénáře, v roce 1983 založil svůj vlastní divadelní soubor Čechovo prozatímní divadlo, ve kterém působil jako hlavní autor, umělecký vedoucí, ředitel i herec. Parodické zájezdové divadlo, které kritiky velmi udivovalo a pobuřovalo nejen svým nezvyklým naivisticky laděným humorem, ale i faktickým divadelním neumětelstvím (patrně cílevědomým), nicméně mělo u obyčejných diváků velký úspěch, diváci se při Čechových humoriádách velmi dobře bavili, počty repríz jednotlivých her šly do mnoha stovek či více.

Divadelní hry Františka Ringo Čecha

  • Loupežníci na Chlumu aneb Statečná Bibiána (1985, na motivy hry Jana Nepomuka Štěpánka z roku 1820)
  • Dívčí válka (1985, přes 1600 repríz!)
  • Smějeme se se Shakespearem aneb Vraždící maniak (1987, podle hry napsal Čech TV seriál Třikrát s Wildou)
  • Perníková chaloupka (1987)
  • Pravda o zkáze Titaniku (1988)
  • Sjezd za vaše peníze (1990)
  • Oheň a voda (2004)
  • Na Brusel, Vávro, na Brusel (2004, titul parafrázuje větu z povídky Šimka a Grossmanna Výlet s Lomcovákem Na Plzeň, Vávro, na Plzeň!)
  • Po svatbě ráj (?)


uskutečněná představení


26. června 2010 17:00 ukázka z části nazkoušeného představení na oslavě 650 let založení obce Soběhrdy
návrh scényJan Špaček
kostýmy a inspiceDaniela Trknová
zvukMiroslav Rezek ml.
text sledujeRůženka Zvárová
hrají 
Přemysl - kníže české / Aleš Bubla
panna Vlasta / Hana Vilímková
Kazi – Libušina sestra / Michaela Pávová
panna Šárka / Jana Rezková
Bivoj – Kazin manžel / Jiří Pluháček
vladyka Ctirad – panic / Vladislav Vlasák
Lumír – božský pěvec / Vladimír Bezděk
vladyka Vojen / Libor Mikeš
Doubrava / Monika Nácovská
Sázava / Radka Potůčková
Berounka / Marie Nácovská
Častava / Iveta Nácovská
Mlada / Lucie Bartíková

Carlo Goldoni - Poprask na laguně

Sakramenské ženské, sakramenské ženské!

Jak se řiká: Kde husy, tam smrad a štěbety, kde ženské, tam svár a klevety. Ženskou do domu, budeš mít Sodomu! Do domu ... Sodomu!
(Fortunato)

Děj se odehrává v Chioggii – rybářská vesnice, ležící na jednom z protáhlých písčitých ostrovů nedaleko Benátek. Vystupují zde tyto hlavní postavy: Patron Toni – patron rybářské bárky, jeho žena paní Pasqua, Beppo bratr Patrona Toniho, snoubenec Orsetty a jeho sestra Lucietta. Patron Fortunato – rybář, jeho žena paní Libera a její sestry Orsetta a Checca. Dále pak Titta – Nane – mladý rybář, snoubenec Lucietty, Patron Vicenzo – obchodník s rybami, Toffolo – lodičkář, Isidoro – koadjutor u trestního soudu a komisař – soudní posel. Goldoni dovede výborně vystihnout drobné ctnosti a nectnosti, radosti, strasti, zájmy a lumpačiny svých hrdinů.

Poprask na laguně je hra lidového humoru o prudké národní letoře, jejímž nositelem je právě lid, patří k vrcholkům Goldoniho uměleckého mistrovství. Zápletka s několikanásobnou obměnou téhož základního motivu milostné srážky probíhá prudkým tempem od začátku do konce komedie. Rázovité postavy jsou pevně odkontrastovány, vyváženy.


premiéra 30. května 2009 od 16:00 v Kulturním domě v Mezihoří. Výkonu ochotníků přihlíželo 102 platících diváků.

 
režieVladimír Bezděk

Carlo Goldoni

narozen: 25.02. 1707 (ve znamení ryb) v Benátkách, Itálie zemřel : 06.02.1793 v Paříži, Francie

Carlo Goldoni byl italský dramatik, tvůrce italské národní komedie.

Narodil se v rodině lékaře Giulia Goldoni a Margherity Salvioni. Číst a psát se naučil už ve čtyřech letech, svou první hru napsal v devíti letech. Pokusil se studovat filosofii u dominikánů v Rimi (1720–1721), práva v Pavii (1723–1724) a později v Modeně (1727). Studium práv dokončil až v roce 1731 v Raveně. Mezitím psal další hry, kočoval s hereckou společností, pracoval v různých advokátních kancelářích.

V roce 1733 se začal toulat po celé severní Itálii. Určitou dobu působil i jako tajemník benátského velvyslance v Miláně. V roce 1734 se stal účastníkem bitvy u Parmy a vrátil se do Benátek. Tam se začal věnovat už výhradně divadlu. S divadelní společností se pohyboval po Itálii, během pobytu v Janově se oženil s Nicolettou Conniovou.

V dalších letech se úspěšně hrály desítky jeho her, byl ředitelem divadel v Benátkách i Janově, psal libreta oper. V roce 1757 byl jmenován v Parmě dvorním básníkem francouzských Bourbonů s pravidelnou penzí. V roce 1758 jej přijal na audienci papež Kliment XIII.

V roce 1763 odjel do Paříže, kde se stal vychovatelem královských dcer a psal další komedie. V letech 1784–1787 napsal své Paměti. V roce 1792 mu Národní konvent zastavil penzi. Obnovil mu ji na přímluvu přátel v únoru 1793. Zemřel v chudobě den před tímto rozhodnutím

Dílo Carla Goldoniho:

Dramatická tvorba Carla Goldoniho je velmi rozsáhlá. Dochovalo se přes dvě stě komedií a operních libret. Stal se reformátorem italské komedie, pouhou dějovou osnovu her nahradil postupně textem pro všechny postavy. Rovněž místo tradičních masek dostal každý herec masku podle charakteru postavy.

Ve svých začátcích psal Goldoni hudební a veseloherní intermezza, která byla původně zařazovaná mezi jednotlivá dějství melodramat a tragikomedie. Opravdovými komediemi se začal zabývat od roku 1738.

K vrcholným dílům Goldoniho patří:

  • Kolos (1724) – satira, kvůli níž byl vyloučen z koleje v Pavii
  • Belisar (1738) – autorova první komedie s psanými i improvizovanými
  • Světák Jerolým (1738) – autorova první komedie s psanými i improvizovanými částmi
  • Komteska (1743) – první realizované libreto ke komické opeře
  • Sluha dvou pánů (1745)
  • Zpívající Benátky (1750)
  • Lhář (1750-1751)
  • Treperendy (1751)
  • Mirandolina (1756)
  • Náměstíčko (1751)
  • Impresário ze Smyrny (1759)
  • Poprask na laguně (1762) - Le baruffe chiozzotte


uskutečněná představení


23. září 2010 19:00 3. ročník divadelního festivalu Ludvíka Němce v Bystřici U Benešova
17. dubna 2010 16:00 Kulturní dům Čerčany
13. dubna 2010 19:30 Městské divadlo Benešov
22. listopadu 2009 17:00 Kulturní dům v Mrači
31. října 2009 19:30 Kulturní dům Petroupim
6. června 2009 20:00 Praha - Vyšehrad - festival Vyšehraní
30. května 2009 16:00 Kulturní dům Mezihoří - premiéra
návrh scényJan Špaček
kostýmy a inspiceDaniela Trknová
hudbaJan Střížovský
zvukMiroslav Rezek ml.
text sledujeRůženka Zvárová
hrají 
patron Fortunato / Vladimír Bezděk
rybář, muž paní Libery
paní Libera / Marie Nácovská
žena patrona Fortunata, sestra Orsety a Checcy
patron Toni /
rybář, muž paní Pasquy, bratr Lucietty
paní Pasqua / Hana Vilímková
žena patrona Toniho, sestra
Isidoro / Jan Špaček
vyšetřující
Mirandolína /
obchodnice s rybami
Beppo / Vladislav Vlasák
rybář, snoubenec Orsety, bratr Lucietty
Orseta / Jana Rezková
snoubenka Beppa, sestra Libery a Checcy
Titta-Nane / Jiří Pluháček
snoubenec Lucietty
Lucietta / Michaela Pávová
snoubenka Titta-Naneho, sestra Pasquy
Tofolo /
lodičkář, myslí si na Checcu
Checca / Iveta Nácovská
sestra Libery a Orsety
Komisařka / Monika Nácovská
komisařka, slouží u vyšetřujícího
Majoránek /
sloužící u vyšetřujícího
Topinka / Lucie Bartíková
mladá kuchařka, specializace - pečení pizzy

hudba a texty k písničkám v představení Poprask na Laguně

jak bylo na zkouškách - otevřít fotogalerii

Zkoušíme na scéně Kulturního domu v Mezihoří. Fologalerie ze zkoušky I. a II. jednání je nafocena na zkoušce v úterý 14. dubna večer.

Jan Střížovský - autor hudby

Melodie, texty a noty k písničkám v představení

 

Kočky na střeše


Pohádka se zpěvy

Pohádka je kompilací dvou pohádek a sice Z deníku kocoura Modročka a pohádky Karla Hofmanna O kočičím zpívání. Úpravu provedl režisér V. Bezděk.

V první části se seznamujeme s malým kocourkem Modročkem, který se učí poznávat svět. Setkává se s chlubivým kocourem Zrzundou a rváčem Natrhouškem, ale vidí také poprvé křečka a krtka. Nechává se poučit dospělou kočičkou Zelenoočkou a líbí se mu jeho vrstevnice Kiki. Ve druhé části se objeví v kočičím světě na střechách, kde se scházejí všechny kočky z okolí ke kočičímu zpívání, zlý kocour pobuda Barnabáš. Nejenže okrade roztržitou učitelku zpěvu paní Žofii, ale také ji uvězní na půdě. Sám se vydává za učitele zpěvu a namluví kočičkám Míně a Cilce, že vyhrají kočičí festival. Barnabáš má ale dva zdatné protivníky kocoura Cafourka a kominíčka Filípka. Ti jeho lsti prokouknou, vysvobodí paní učitelku Žofii a Barnabáš na festivalu nakonec sklidí ostudu, je prozrazen a uteče. V závěru se objeví také Modroočko a je zvolen pěveckým vedoucím sboru.

Autor hudby Jan Střížovský použil v první části vtipné písničky Marka Ebena z původní rozhlasové pohádky a sám složil několik písní pro druhou část. Tato pohádka byla první, ve které se v tak velké míře zpívalo.


Premiéra 10. června 2007 od 14:00 v kulturním domě v Mezihoří.
 
režieVladimír Bezděk

Z deníku kocoura Modroočka - Josef Kolář

Josef Kolář se proslavil dětskou knihou „Z deníku kocoura Modroočka“. Hlavním hrdinou je malý kocourek Modroočko, který se seznamuje se světem lidi a koček. Jeho pán se o nezbedníka hezky stará, Modroočko u něj vždy najde pochopení a misku dobrého jídla. Sám však jako správný kocour vyráží na noční dobrodružné výpravy. Jeho zvířecími kamarády jsou Bělovous, Zrzunda a Kiki, kteří Modroočka občas pozlobí, ale naučí jej i obezřetnosti a sebekázni.

Kocoura Moodročka doplnila svými kouzelnými ilustracemi Helena Zmatlíková.

 

O kočičím zpívání - Karel Hoffmann, Ladislav Kolář

Detektivní muzikálová pohádka se odehrává v romantickém prostředí střech v některé starší části města. Vysoko nad světem lidí, tedy v království komínů a kominíků a také kočiček, kočičí paní učitelka připravuje své žáky na soutěž ve zpěvu. Protože, ale musí odjet, posílá dopis svému známému profesorovi hudby, aby ji prozatím zastoupil. Ten však dopis nedostane. Cafourek – kočičí kluk, který měl dopis doručit na poštu, ho ztratil a protože jeho ztrátu nepřizná, může jeho nálezu využít podvodník Barnabáš. Chytře se zbaví učitelky a Cafourka, který z pochopitelných důvodů, náhlému objevení se nového učitele hudby nevěří. Za to kočičí slečny se nechají jeho krásnými řečičkami a lákavými sliby naprosto ošálit a uvěří, že na slavnou kariéru zpěvaček není třeba donekonečna dřít zpěv, jako se správně obléci a divoce se pohybovat v rytmu. Kouzelný kominíček Filípek vidí Cafourkův smutek nad tím co se děje a co způsobila jeho lež a když se k ní konečně nahlas přizná – pomůže mu. Cafourek se společně s dětmi v hledišti (vždyť i tam dole na ulicích se děti učí zpívat) naučí písničku, se kterou vyhrají „Kočičí lyru“ a kočičky poznají, že prostě – „Bez učení to nejde!“ A Barnabáše Filípek promění v kominickou štětku a za trest bude muset vymetat tři tisíce tři sta třicet tři začouzených komínů.

návrh scényJana Špačková
kostýmy a výpravaDaniela Trknová
hudbaJan Střížovský
zvukMiroslav Rezek ml.
text sledujeRůženka Zvárová
stavbaVáclav Trnka a Jaroslav Vilímek
hrají 
Modroočko / Jakub Hradečný
Zrzunda / Michal Turovský
Kiki / Lucie Bartíková
Zelenoočka / Pavlína Hradečná
Natrhouško / Ondřej Hradečný
Krtek / Monika Nácovská
Křeček / Stanislav Turovský
Barnabáš / Vladimír Bezděk
Filípek / Hanka Vilímková
Cafourek / Vojtěch Hradečný
Mína / Tereza Zvárová
Cilka / Iveta Nácovská
Žofie / Marie Nácovská
 

Anka a loupežníci od Chlumu


Anka je prostořeká dceruška krále, kterou je třeba vycepovat. Princeznička se ale úspěšně brání. Má také zastání u dvou tet, Vondrové a Babáčkové.

Tropí lotroviny nejen královským rodičům ale i krámské Dejmorce, hastrmance Brčálce , přitroublému čertovi Haramášovi a bábě Kozimůře. Haramáš na příkaz krámské Dejmorky odnese Anku do loupežnického doupěte. Jenže teď nastanou loupežníkům zlé časy. Musejí se naučit pořádku, což jim moc nevyhovuje. Jen Matěj je tak trošku jiný loupežník. Hlavně se mu Anka moc líbí. I Anka najde v Matějovi zalíbení a tak vše spěje ke zdárnému konci. Loupežníci jsou napravení a zlá krámská Dejmorka odtáhne pryč. A ještě si přitom všichni pěkně zazpívají.

 

Princezna Koložežka I.

 


Historie ochotnického divadla v Mezihoří

probíhá zpracování ...